Liitu uudiskirjaga

Uudiskiri sisaldab infot kaubavaliku ja müügiaegade kohta Tallinnas
Me ei edasta teie andmeid kolmandatele osapooltele

Kasulikku lugemist

Õunapuude lõikamine

Õunapuude lõikamine.

Meil on õunapuude lõikamisel 25-aastane kogemus ja käime igal aastal ka täienduskoolitustel. 

Siit saad lugeda, millised on meie läbitud koolitused

Et õunaistandust korras hoida, on vajalik teha iga-aastane kevadine hoolduslõikus. Paras aeg sellega alustada on märtsis ja aprillis kui suured külmad ja talvekahjustuste oht on juba möödas. Lõigata ei ole soovitav temperatuuril alla -5 kraadi, sest siis võivad okstesse  tekkida lõhed, mis hiljem halvasti paranevad. Lõikama võib hakata siis, kui temperatuur on nulli ümber ja tugevaid öiseid külmasid enam ei ole, soovitavad on väikesed plusskraadid. Pungade puhkemisest lehtede täiskasvamiseni õunapuid tavaliselt ei lõigata, sest siis on vaja toitaineid lehtede, võrsete ja õite moodustamiseks. Puu seisukohalt on parim aga suvine lõikus, mida võib teha alates jaanipäevast augustini.

Viljapuude lõikamine on keeruline töö, kõigepealt peab endale selgeks tegema, mis tüüpi lõikust on vaja, kas on tegemist noore viljapuu kujundamisega, kandeealiste hoolduslõikusega või vanade puude noorendamisega. Samuti on vajalik teada, kas lõigatavad puud on madala- keskmise- või kõrgekasvulised, vastavalt sellele tuleb valida ka lõikamistehnika.

Töövahenditest tuleb hankida teravad oksalõikamiskäärid, saag (spetsiaalsed on müügil aianduskauplustes), terav aianuga ja redel, samuti haavamastiks või aiavaha lõikehaavade määrimiseks, selleks sobib viimaste puudumisel ka õlivärv. Meie Rebase Talus kasutame haavamastiksit "Arbokol Magic", mis on taime-ja loodussõbralik ning mida on mugav kasutada. Määrida tuleks  üle kõik 4 cm ja suurema läbimõõduga lõikehaavad, nende kaudu võivad puud nakatuda seenhaigustesse. Mastiksist tekkiv kaitsekiht kaitseb haava niiskuse eest, mis on soodustavaks teguriks haiguse arengul. Määritav lõikehaav peaks olema kuiv.

Lõigata tuleb parasjagu, mitte liiga vähe ega ka liiga palju. Liiga vähe lõigatud puul kasvavad kiiresti kõrgusesse vähesed vertikaalsed oksad, mis kannavad vähe saaki ja murduvad kergesti. Liiga tugeva lõikuse tagajärg on aga võrsete ja vesivõsude tugev kasv ja võra tihedaks muutumine. Hästi kannab vilja puu, millel on piisavalt ruumi valguse ligipääsemiseks horisontaalsete põhiokste vahele. Väikeste viljaokste äranäpistamine aga vähendab tunduvalt saaki.Lõigatud õunaaed

Põhireegel lõikamiseks on see, et võrast tuleb välja lõigata kuivanud, murdunud ja haigustunnustega oksad, konkureerivad ja üksteise vastu hõõrduvad ning ristiolevad oksad. Ristuvatest ja hõõrduvatest okstest lõigata välja need, mis on nõrgemad, rohkem hõõrdunud või kasvavad vales suunas. Lõigatud kohta EI TOHI JÄÄDA TÜÜGAST, sest nende kaudu tungivad puusse haigused. Tüükast  kasvab kas luuataoline moodustis või hakkab seal arenema seenhaigus. Selleks, et õigeid otsuseid teha, tuleks siiski käia koolitusel.

Lõikehaavad peavad olema siledad. Üheaastaseid pikki võrseid võib kärpida kolmandiku võrra, kui need on väga pikad (üle 50 cm). Nii arenevad hästi oksad ja külgpungad ja seda on soovitav teha ehk siis kui võra on liiga hõre. Kui võra on tihe ja oksad hästi harunenud, siis võiks kärpimisest loobuda. Üheaastaseid võrseid ei ole soovitav kärpida näiteks sortidel "Cortland", "Krista" ja "Auksis", sest nemad kannavad õunu eelmise aasta võrsetel. Kui eelmise aasta kasvud on lühikesed, on samuti parem neid mitte kärpida. Kui õunapuu läbimõõt vajab vähendamist, siis ära kärbi oksi lühemaks,  vaid tee pigem harvendus- või noorenduslõiget, lõigates tagasi sobiva külgoksani või tüveni.

Lõige tuleb teha teravate kääridega, kuni 0,5 cm kauguselt pungast poolviltu. Kahvelharud, mille väljumisnurk on väiksem kui 45 kraadi, tuleks kõrvaldada, sest varem või hiljem hakkavad sellised kahvlisse kasvanud harud murduma. Võrast tuleks välja lõigata nii palju oksi, et valgus pääseks kõigile võra sisemuses painevatele okstele. Õpi vahet tegema kasvupungadel ja õiepungadel, et sa ei lõikaks välja suvel õunu kandvaid oksi!

Eestis on soovitatud kõige rohkem kujundada õunapuule püramiidvõra, millele kujundatakse hõredate rinnetena või üksikokstena 5-6 põhioksa. Seda ja ka teisi võimalikke viise võra kujundamiseks kirjeldatakse põhjalikumalt Jaan Kivistiku raamatus "Tööd puuvilja-ja marjaaias". Noore õunapuu võra tuleb kindlasti kujundada mitmel kasvujärgsel aastal. Lõikamisel tuleks silmas pidada ka puu sordiomast kasvu, võra eripära ja viljakande algust. Varaviljuvaid sorte tuleb lõigata vähem. Ka neid eripärasusi on kirjeldataud eelnimetatud raamatus.

Kandeeas viljapuul, millel on juba paar oksterinnet, on mõnikord otstarbekas lõigata maha latv, et vältida puu liiga kõrgeks kasvamist, liiga kõrge puu otsast on õunte korjamine raskendatud. Ka tuleb jälgida, et puu liiga tihedaks ei kasvaks ning harvendada puud selliselt, et sinna otsa saaks vajaduse korral ka ronida, piisav harvendus tagab ka valguse juurdepääsu, mis on vajalik õunte küpsemiseks ja värvumiseks.

See, millal tuleb ette võtta õunapuu noorenduslõikus, sõltub sellest, kui hoolikalt on puud iga-aastaselt hooldatud. Kui puu laasub keskelt ja viljakandvus väheneb, kui ta on liiga püstise kasvuga ja annab vähe saaki või on liiga laiaks kasvanud, tuleb noorendamine ette võtta. Hästi  kannab puu õunu näiteks siis, kui ta on kujundatud vihmavarjutaoliseks. Meie allapoole rippuvaid oksi siiski ei soosi, sest nendel kasvavad õunad on väiksemad ja vähem värvunud.
Kuna toitained ei liigu vertikaalselt üles, vaid mööda horisontaalseid oksi, siis moodustubki palju õiepungi just rõhtsatel  okstel. Et õunapuule horisontaalseid oksi kujundada, võib kasutada ka okste painutamist allapoole, selleks võib neid horisontaalsesse asendisse siduda nööridega või tuleb kevadel püstiste okste otsa panna rippuma raskused, mis hoiaks neid rõhtsas asendis, juba pooleks suveks on oksad vajalikku suunda kooldunud. Veelgi kiiremini saab noori oksi vertikaalseks painutada juulis, kus nad koolduvad õigesse asendisse juba paari nädalaga. Kindlasti tuleb jälgida, et nöörid sisse ei kasvaks.

 Tugev noorendamine ergutab vesivõsude teket, millest kujundatakse uued oksad. Pärast noorendamist tuleb eriti hoolega peitsida suured lõikehaavad, et need kiiremini paraneks ja sealt kaudu haigustekitajad puusse ei saaks tungida. Ühel aastal ei tohiks ära lõigata rohkem kui kolmandiku võrast.

Peale tugevat lõikust oleks hea väetamine, et puul oleks jõudu haavad parandada.

Põhjalikke nõuandeid lõikamiseks saad Jaan Kivistiku 1988 aastal välja antud raamatust "Tööd puuvilja-ja marjaaias", samuti on kasulik materjal Erich Mägi 1975 aastal välja antud "Õunapuu". Võrakujundusest on juttu ka "Maalehe" raamatus "Õun aias ja köögis". Neid raamatuid saab küll osta veel vaid kasutatud raamatute müügikohtadest, kuid meie raamatukogudes peaks neid siiski veel laenutamiseks leiduma.

Värskeim raamat lõikamisest on Väino Eskla ja Sulev Järve "Puude ja põõsaste lõikamine", mille kordustrükk on välja antud 2012 veebruaris.

Kuna oht õunapuid ära rikkuda on ilma koolitust saamata suur, siis on mõttekas kutsuda koju kogenud aednik. Investeering oskuslikku lõikamisse tasub hiljem ennast tervete ja saagirohkete õunapuude kujul kindlasti ära!

Siin on kodusaade viljapuude lõikamisest

ja siin õppevideo noorema viljakandeikka jõudnud õunapuu lõikamisest

 

Jaga FB-s sõbraga